osint-bialy-wywiad-czym-jest
OSINT

OSINT – biały wywiad: czym jest?

Szacuje się, że w samym tylko 2020 r. każdy użytkownik sieci „wyprodukował” średnio ok. 1,7MB danych w ciągu – uwaga uwaga – 1 sekundy. Wszyscy użytkownicy internetu wytwarzali dziennie średnio 2.5 tryliona (!) bajtów danych (co odpowiada ponad 888 petabajtów).* Dodajmy tylko, że z każdym rokiem przybywa i użytkowników, i danych.

Internet jest jak ciągle poszerzający się ocean informacji i danych, w którym każdy potrafi pływać lepiej lub gorzej, ale wyobraź sobie jak by to było, gdyby w tym oceanie bezpiecznie nurkować a nawet surfować, z gracją omijając dryfujące wyspy śmieci? Pomóc w tym mogą narzędzia OSINT, czyli Open Source Intelligence. Jak i dlaczego? Zapraszam niżej.

OSINT, czyli Open Source Intelligence to inteligencja wypływająca z wszelkich publicznie dostępnych danych, które są za pomocą odpowiednich narzędzi zbierane, przetwarzane i w efekcie podane tak, by zainteresowani nimi odbiorcy mogli je bez problemu zrozumieć i wykorzystać dla swoich potrzeb.*

Skoro informacje są publiczne, to teoretycznie są one dostępne dla każdego – ale czy każdy wie JAK dotrzeć do wiarygodnych i pełnych informacji na dany temat? Jeszcze nie tak dawno OSINT kojarzył się wyłącznie z tematyką cyberbezpieczeństwa oraz rządowych agencji, które się tym zajmują. Jednak obecnie, w erze informacji umiejętność skutecznego i sprawnego wyszukiwania danych jest niezbędna nie tylko w takich obszarach zawodowych jak np. rekrutacje, działy HR, digital marketing, konsulting, ale równie dobrze w życiu prywatnym.

* Tak definiuje OSINT Departament Stanu USA, a mnie się ta definicja najbardziej podoba. Dla nadciekawskich: Public Law 109-163, National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2006, Sec. 931, Department of Defense Strategy for Open-Source Intelligence, January 6, 2006.

Dlaczego i do czego Ci się to przyda

Ręka do góry, jeśli godzinami szukałeś w sieci np. nowej pralki i na koniec dnia jeszcze bardziej nie wiedziałeś, jaką markę lub model wybrać?* A może wypatrzyłeś gdzieś na zdjęciu w sieci super fajny ciuch czy inny mebel i szukasz już piętnasty dzień z rzędu czegoś chociażby podobnego? Otóż proszę ja Ciebie – warto byś wiedział że istnieją i mają się dobrze darmowe oraz mniej darmowe** narzędzia służące ułatwianiu wszelakich internetowych poszukiwań.

Przykładowo, możesz zrobić nie lada użytek z darmowej aplikacji, która przepyra dla Ciebie internet w poszukiwaniu takich samych lub bardzo podobnych ubrań, jakie widziałeś na tymże wspomnianym zdjęciu z sieci. Co więcej, wskaże Ci gdzie i za ile możesz je kupić (niebawem opiszę przykład takiej aplikacji).

Warto pamiętać, że do Open Source Intelligence wliczają się nie tylko publicznie dostępne informacje z sieci (a więc wszelkiego rodzaju artykuły, wpisy blogowe, komentarze, recenzje, opisy produktów, serwisy informacyjne, fora, wiki, wszystko wszystko), ale też tradycyjne mass media jak (telewizja, prasa, radio), książki/e-booki, specjalistyczne magazyny (np. Nature, Science), zdjęcia, a nawet informacje geolokalizacyjne.

*A sterta prania czeka!

**I często przy części narzędzi występują dokładnie takie – *** – kropeczki/drobne druczki informujące o wersji darmowej i płatnej.

To takie coś jakby drzewo przypominało!

Najbardziej podoba mi się porównanie OSINTu z drzewem (bo sama je właśnie wymyśliłam).

OSINT jako całość kojarzy mi się z wielkim białym drzewem z wieloma grubszymi i mnóstwem cienkich, coraz to nowszych gałązek. Właściwie to przychodzi mi na myśl nawet Weirwood, czyli Czardrzewo z Gry o Tron.* Najgrubsze gałęzie – ramiona drzewa – to grupy narzędzi służące podobnemu celowi, np. geolokalizacji, pozyskiwaniu informacji na temat zdjęć lub wideo, wyszukiwarki metadanych, narzędzia sprawdzające numerów telefonów, śledzące zmiany na stronach internetowych i wiele, wiele innych. Najcieńsze gałązki to już konkretne narzędzia z danej grupy. Jest ich mnóstwo i wciąż powstają nowe.

*Tak, wiem że popłynęłam.

https://gameofthrones.fandom.com/pl/wiki/Czardrzewo

„Ok ok…” – szepniesz wywracając okiem – „…ale po co jej BIAŁE drzewo”? A po to że na polskim podwórku OSINT często określa się mianem „białego wywiadu” lub wywiadu „w białych rękawiczkach”. Ja bym dorzuciła, że to nie tylko pyranie w Internecie w białych rękawiczkach – to szukanie będąc ubranym w całości na biało. Nie martw się, nie oznacza to wciskania się w suknię ślubną albo biały dres za każdym razem, gdy chcesz użyć narzędzi białego wywiadu. Po prostu w swoim założeniu i istocie OSINT ma służyć dobrym celom. A jako że „dobry cel” to pojęcie dość pojemne i dla niektórych może nawet „uświęcać środki”, to ujmę to inaczej i proszę zapamiętaj bo nie będę dwa razy powtarzać – Open Source Intelligence powinien być oparty wyłącznie na researchu etycznym oraz w pełni legalnym. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, to nie jest to OSINT.

Słowem następnym o OSINT

Powyższe przykłady to zaledwie przedsmak tego, jak bezkosztowo i oszczędzając czas możesz ułatwić sobie i uczynić bardziej skutecznym proces wyszukiwania i weryfikacji informacji z sieci. Dużą część moich blogowych artykułów chcę poświęcić właśnie tematyce Open Source Intelligence.

Jestem pewna, że wiele narzędzi i technik researchu OSINT może znacząco ułatwić Ci codzienne korzystanie z internetu. W erze przepychu i chaosu informacyjnego, w jakiej się znajdujemy, skuteczne i sprawne poruszanie się i odnajdywanie w internetowym gąszczu staje się jedną z kluczowych umiejętności, przydatną zarówno w życiu prywatnym, jak i mnóstwie obszarów zawodowych.

Moim zamiarem jest zaprezentowanie najciekawszych narzędzi OSINT, tego jak praktycznie i szybko z nich skorzystać oraz ułatwić sobie pewne procesy. Chcę też pokazać Ci, jak oddzielać „ziarna od plew” informacji, tak by być bardziej krytycznym i świadomym konsumentem internetowych treści w myśl mojej kulinarnej zasady najpierw powąchaj, potem zjedz”. 😉

Mam pełną nieśmiałości acz skrytego pożądania nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Jeżeli więc masz ciekawy pomysł, pytanie lub przemyślenie – daj mi znać w komentarzu, poprzez formularz kontaktowy, maila lub social media (znajdziesz na stronie Kontakt).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.