
Trzynastozgłoskowcem o Power BI, czyli jak Mickiewicz pokonał sztuczną inteligencję (Chat GPT)
Jedni się nim zachwycają, inni obawiają, ale jedno jest pewne – ta rewolucja w AI w końcu zapukała w nasze drzwi powszednie w postaci inteligentnego modelu językowego – ChatGPT. Chociaż jego „imię” brzmi jak mix nazw komunikatora lat 90. z firmą kurierską, to gwarantuję Wam, że interakcja z ChatGPT może być o wiele, WIELE ciekawsza i złożona niż sugerowałaby ta skromna nazwa.
- 1. Kilka słów o ChatGPT
- 2. ...Oczywiście, że znajdziesz tam Polaka
- 3. Microsoft zaskoczony szybkością rozwoju AI
- 4. Hajsy hajsy!
- 5. To idziemy przeprosić Binga...?
- 6. Mój "wywiad" z ChatGPT
- 6.1. ChatGPT wyjaśnia, czym jest
- 6.2. To teraz wspomniany trzynastozgłoskowiec o Power BI !!!
- 6.3. ChatGPT o braku dostępu do internetu
- 6.4. O wiarygodności podawanych przez ChatGPT informacji
- 6.5. W jaki sposób ChatGPT się uczy?
- 6.6. To skoro ChatGPT wspomniał właśnie o jedzeniu, to na deser niech wjedzie jego wiersz... o sobie.
- 6.7. "Nawet nie czuję jak se NIE rymuję"
- 7. A teraz bardziej serio, porównując ChatGPT i Google
1. Kilka słów o ChatGPT
Może już zauważyliście, może nie, ale od końca listopada 2022 r. furorę na całym świecie robi inteligentny model językowy o nazwie ChatGPT firmy OpenAI. Organizacja ma swoją siedzibę w San Francisco* a jej pokaźnym inwestorem jest między innymi Microsoft.
Specjalnie dla Was** przeprowadziłam „wywiad” z Jego Sztuczną Wielmożnością Chatem GPT. Muszę przyznać, że z takim rozmówcą jeszcze się nie spotkałam – otwarty, cierpliwy, przyznający się do błędów, a co najważniejsze – nie chciał ode mnie żadnego hajsu (póki co). Ale o tym za chwilę, to znaczy niżej. Tymczasem…
** …a przede wszystkim dla siebie.
2. ...Oczywiście, że znajdziesz tam Polaka
Czy wiedzieliście, że jednym ze współzałożycieli OpenAI, obok Elona Muska (który notabene wycofał się z organizacji w 2018 r.*), jest Wojciech Zaremba – polski informatyk, specjalista deep learning**. Ma zaledwie 34 lata*** i zdobyty doktorat na Uniwersytecie w Nowym Jorku, a swoimi osiągnięciami z pewnością przygniata co najmniej 95% pozostałych 34-latków świata. Po prostu pan z innej galaktyki, choć wychował się w tej samej Polsce co ja.

By Grenobli – Own work, CC BY-SA 4.0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=56995897
* https://www.reuters.com/technology/chatgpt-what-is-openais-chatbot-what-is-it-used-2022-12-05/
** https://wojzaremba.com/
https://openai.com/blog/authors/wojciech/
https://www.linkedin.com/in/wojciech-zaremba-356568164?original_referer=
*** Jeśli wierzyć w tej kwestii metryczce z Wikipedii.
3. Microsoft zaskoczony szybkością rozwoju AI
Dyrektor biznesowy Microsoft – Brad Smith przyznał ostatnio agencji Reuters, że już w obecnym, 2023 roku wszyscy zaobserwujemy/doświadczymy takich zmian w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji, które prognozowane były dopiero na rok 2033, a więc na dekadę później!*
* https://www.reuters.com/business/chatgpt-owner-openai-projects-1-billion-revenue-by-2024-sources-2022-12-15/
4. Hajsy hajsy!
Ponoć Microsoft chce zainwestować dodatkowe 10 miliardów dolarów w rozwój mateczki ChatGPT, czyli OpenAI. Duużo pieniądza, ale iiileż więcej Microsoft zarobi, jeśli wszystko pójdzie właściwym torem! Babki z ławki przed blokiem mówią nawet, że Microsoft będzie otrzymywać 75% zysków OpenAI do momentu, aż ich inwestycja nie zostanie w całości zrekompensowana.*
* https://www.semafor.com/article/01/09/2023/microsoft-eyes-10-billion-bet-on-chatgpt

5. To idziemy przeprosić Binga...?
Mówi się, że Microsoft planuje w niedługim czasie dopiąć dodatek AI generujący obrazy do swojej przeglądarki Bing. To samo ma się w następnej kolejności zadziać dla modelu językowego ChatGPT, ażeby w końcu przejąć władzę nad światem wyszukiwarką Google.
Czy chciałabym przerzucić się z Google na Binga, jeśli wkomponowano by w niego ChatGPT? Jak bardzo ciężko byłoby się przyzwyczaić? Człowieniu, ja już Googla spakowałam. 😛
6. Mój "wywiad" z ChatGPT
Poniżej fragmenty mojej konwersacji z ChatGPT z 7 stycznia 2023 r. Dowiesz się, co sam ChatGPT mówi o sobie (w jaki sposób się określa) oraz jak się uczy. Będą również próby pisania wiersza o Power BI trzynastozgłoskowcem. Z jakim skutkiem – zapraszam Twoje oczęta niżej!



6.1. ChatGPT wyjaśnia, czym jest



A ja mam problem z wytłumaczeniem dziecku w prosty sposób, do czego służy nocnik…
6.2. To teraz wspomniany trzynastozgłoskowiec o Power BI !!!

…To ja piszę jej/jemu/temu (?!) że to nie jest to, na co on/ona/ono (?!?) że sorry, że będzie lepiej. I klepie mi dokładnie to samo. Przez chwilę ganiamy się tak w kółko, po czym ChatGPT pisze:

…No to żem dała spokój. Zaczęliśmy od początku, prościej…


6.3. ChatGPT o braku dostępu do internetu




6.4. O wiarygodności podawanych przez ChatGPT informacji

6.5. W jaki sposób ChatGPT się uczy?



6.6. To skoro ChatGPT wspomniał właśnie o jedzeniu, to na deser niech wjedzie jego wiersz... o sobie.




6.7. "Nawet nie czuję jak se NIE rymuję"
Ujrzałam wtedy SWÓJ MOMENT – wizję, w której JA OTO, siedząc po turecku gdzieś na górze (mojego domu) NAUCZAM sztuczną inteligencję, a ona, zasłuchana, nie może się nadziwić ludzkiemu geniuszowi, który stworzył… rymy. ;))



7. A teraz bardziej serio, porównując ChatGPT i Google
ChatGPT jest przez wielu już określany jako największy rywal Google, ale póki co ten model językowy nie dysponuje połączeniem z internetem. Jego wiedza na temat wydarzeń po roku 2021 jest mocno ograniczona, a poza tym nie ma możliwości pokazania źródeł potwierdzających swoje informacje w momencie konwersacji.

A tak w ogóle to nie umie rymować*, a o trzynastozgłoskowcu o Power BI mogę sobie co najwyżej pomarzyć. ;(
* Btw, po aktualizacji z 9 stycznia 2023 ChatGPT nadal nie jest w stanie tworzyć prostych rymów, a o mojej „maszynie”-„Grażynie” niestety zapomniał.
…Ale żem go na nowo nauczyła. 😛
Pisząc ten artykuł w Wordzie, zapisywałam go jak zwykle klikając w lewy górny róg ekranu, gdzie znajduje się symbol dyskietki. Tak mi wtedy przyszło do głowy, że przecież pamiętam dobrze „dyskietkowe” czasy, w podstawówce używaliśmy dyskietek wszyscy na informatyce. Nie jestem jeszcze przecież podeszła wiekiem ani poczuciem ani metryczką,* a mam wrażenie, jakby tamte czasy od obecnych dzieliły lata świetlne, a nie zwykłe…
Jestem wdzięczna, że mogę być przynajmniej świadkiem, a być może nawet 1%-owym „udziałowcem” rozwoju tak przełomowej technologii (no bo w końcu to JA nauczyłam rymu „maszyna” – „Grażyna” ChatGPT! ;)) ). A tak na serio, jestem bardzo ciekawa, podekscytowana, ale jednocześnie zaniepokojona, jak wyglądać będzie nasze otoczenie technologiczne za powiedzmy – 20 lat.
I żeby nie było – na początku artykułu czynię sobie małe podśmiechujki z nazwy modelu językowego „ChatGPT”, ale prawda jest taka, że używając go zazwyczaj zbieram szczenę z podłogi, i to dłuższy czas. Jestem pod niepomiernym wrażeniem sposobu oraz jakości interakcji tego modelu językowego, jego złożonych, bardzo dobrych stylistycznie wypowiedzi, nie mówiąc już o ogromie informacji, jakim dysponuje i jak w błyskawicznym tempie go powiększa.
W następnym wpisie pokażę Ci kilka najciekawszych (z perspektywy Szpaka oczywiście) przykładów wykorzystania ChatGPT.
* W momencie gdy to piszę mam trzydzieści parę lat.
Zobacz również

Jak znaleźć to czego (już) nie ma i inne precjoza, czyli zajawki 4 ciekawych narzędzi OSINT
28 lipca 2022
Sekrety dobrego tekstu według ChatGPT
1 lutego 2023