Chciałam Cię poinformować, że właśnie (chcący lub nie) los rzucił Cię przed dziuplę krwiożerczego, przebiegłego i ironicznego… szpaka. 😉

Nazywam się Agnieszka Szpakowska i tworzę blog Z Lotu Szpaka (zbieżność nazwiska i nazwy nieprzypadkowa).

Wierzę, że każdy może nauczyć się gotowania swojego Internetu tak, by zapełnić głowę tym, co naprawdę wartościowe i z najlepszych składników. Co więcej, śmiem nawet wierzyć że każdy – z użyciem odpowiednich narzędzi i chęci – może nauczyć się podawać treści w taki sposób, że będzie to nie tylko wartościowe, ale i pięknie podane.

 

O MNIE I O BLOGU

20191004_163026

Nasze sieciowe nawyki składają się na używaną przeze mnie przenośnię w postaci „gotowania internetu”. Blogi, social media, serwisy internetowe – a więc wszystko, co najczęściej przeglądasz dla własnej przyjemności lub szukając odpowiedzi – stanowi bazowe składniki Twojego sieciowego kucharzenia.

I tak kiedyś między zjedzeniem naleśnika a jego usmażeniem pomyślałam sobie, że fajnie byłoby u(z)gotować sobie takiego bloga…

O blogu krótko.

Z Lotu Szpaka to blog poświęcony tematyce skutecznego researchu w sieci oraz odkrywaniu narzędzi i trików OSINT (Open Source Intelligence), które w tym pomagają.

Z Lotu Szpaka to także miejsce, gdzie dowiesz się jak organizować internetowe treści, aby być zawsze na bieżąco z tym, co Cię interesuje.

Wreszcie, Z Lotu Szpaka to też przestrzeń, w której możesz od podstaw nauczysz się, jak przekształcać surowe dane w atrakcyjne merytorycznie i wizualnie, a do tego interaktywne informacje za pomocą narzędzia Power BI (i nie tylko).

O blogu przydługo.

Na blogu Z Lotu Szpaka poruszam (i poruszają mnie) tematy związane przede wszystkim z technikami i narzędziami OSINT (Open Source Intelligence) oraz z narzędziem bardzo często wykorzystywanym w obszarze Business Intelligence – Power BI.

OSINT

Moim celem jest
zaprezentowanie najciekawszych narzędzi oraz trików OSINT, które pomogą optymalizować i pogłębiać research, oddzielać „ziarna od plew” informacji i efektywnie je organizować.  

Dam sobie skrzydło uciąć (no dobra, co najwyżej podciąć…) że umiejętność oceny informacji i danych (nie tylko z sieci) pod względem ich wiarygodności i jakości oraz uproszczona analiza staną się jednymi z kluczowych kompetencji cyfrowych nadchodzących dekad. 

Od jakiegoś czasu przepadłam w tematyce OSINT, czyli Open Source Intelligence. Jest ona kojarzona przede wszystkim z obszarem cyberbezpieczeństwa. Jednak całe mnóstwo OSINT-owych narzędzi może znacząco (ws)pomóc nas także przy codziennym użytkowaniu sieci. 

Dzięki doświadczeniu zawodowemu w researchu, kompleksowej ocenie wiarygodności danych, ich analizie oraz po prostu dlatego, że mnie to kręci, mogę pokazać Ci swoje sposoby na ogarnięcie informacyjnego chaosu. Jeśli chcesz, dowiesz się też jak odróżniam ziarna od plew informacji i jak je organizuję, żeby potem z łatwością do nich wrócić. 

POWER BI

Sama stosunkowo niedawno weszłam zawodowo do świata Business Intelligence, dlatego doskonale pamiętam swój żółty dziób oraz problemy i obawy temu towarzyszące.

Marzy mi się, aby Z Lotu Szpaka stało się miejscem, w którym na luzie i od podstaw poznasz Power BI i nauczysz się go wykorzystywać tak, aby znacząco uprościć i/lub ułatwić sobie projekt/raport, pozyskanie klienta, znalezienie pracy czy przebranżowienie.

Chcę Cię przekonać, że warto spróbować swoich sił w analizie i wizualizacji danych. Aby zacząć nie potrzeba żadnej analitycznej super mocy.

W zakładce Galeria Power BI będę sukcesywnie wrzucać stworzone przez siebie przykłady interaktywnych raportów i dashboardów stworzonych w Power BI, a dotyczących różnych zagadnień, które akurat uznam za warte ukazania Z Lotu Szpaka.

Bo z perspektywy lepiej widać. 🙂